Athletics

2608 California Road
Elkhart, IN 46514
(574) 262-5600
Mr. Mark Tobolski - Principal

July 9, 2011

 

2010-11 AWARDS PROGRAM DATES

FALL SPORTS PROGRAM - November 22, 7:00pm

WINTER SPORTS PROGRAM - March 21, 7:00pm

SPRING SPORTS PROGRAM - June 8, 7:00pm

 

 

Athletic Awards

Congratulations to 2010 Fall Sports MVP Winners

  • Boys Cross Country - Marshall Yeoman
  • Girls Cross Country - Lauren Burket
  • Boys Soccer - None given this seaon
  • Girls Soccer - Mallory Conrad
  • Boys Tennis - Mazin Hakim 
  • Girls Golf - Haley King
  • Volleyball - 2010 Team 
  • Football - None given this season
  • Cheerleaders - McKinzie Chason 

2010 Fall Sports Captains

  • Boys Cross Country - Marshall Yeoman
  • Girls Cross Country - Lauren Burket, Maria Paez
  • Boys Soccer - Jose Garcia, Nestor Herrera
  • Girls Soccer - Mallory Conrad, Tori Farr
  • Boys Tennis - Brady Weaver, Adam Williams
  • Girls Golf - Haley King, Kelsie Skipper
  • Football - David Garcia, Chase Spears
  • Volleyball - Brianna Moore, Melanie Troyer 
  • Cheerleaders - Sierra Allen

Congratulations to 2010-11 Winter Sports MVP Winners

  • Boys Basketball - Todd Johnson
  • Girls Basketball - Akyah Taylor 
  • Boys Swimming - Dylan Cook
  • Girls Swimming - Holly Himes
  • Wrestling - Cam Matteson 
  • Cheerleaders - None given this season

2010-11 Winter Sport Captains

  • Boys Basketball - Jaron Davis, Todd Johnson, Urston Smith
  • Girls Basketball - Brionna Barnett, Akyah Taylor
  • Boys Swimming - Beau Broderick, Marshall Yeoman
  • Girls Swimming - Tiffani Collins, Tori Himes
  • Wrestling - Cam Matteson
  • Cheerleaders - Sierra Allen

 

 Congratulations to 2011 Spring Sports MVP Winners

  • Baseball - Ben Brewers
  • Boys Track (Field Events) - Alex Soptich
  • Boys Track (Running Events) - Urston Smith 
  • Girls Tennis - Bailey Denton
  • Girls Track (Running Events) - Kayla Pawling
  • Girls Track (Field Events) - Mallory Conrad
  • Boys Golf - Frank Iavagnilio 
  • Softball - Ali Iavagnilio

2011 Spring Sports Captains

  • Baseball - Ben Brewers, Jordan HInton
  • Boys Track - Devante Anderson, Marshall Yeoman
  • Boys Golf - Sam Rodino
  • Softball - Kate Ambrose, Taylor Miller,
  • Girls Track - Kayla Pawling, Amber Reece
  • Girls Tennis - Annamarie Dibley, Erin Smith

2010-11 Team Championships

City Champions:  Girls Cross Country, Girls Golf, Girls Soccer, Volleyball, Boys Cross Country, Football, Wrestling, Girls Basketball, Boys Track, Girls Track, Baseball, Softball

Sectional Champions: Volleyball, Girls Basketball

Regional Champions: 

Semi-State Champions:  

NLC Champions: Volleyball, Wrestling, Girls Basketball

2010-11 Coaching Honors

NLC Coach of the Year: Jacquie Rost, Volleyball; Brian Seltzer, Wrestling; Larry Fielstra, Girls Basketball

2010-11 Special Athlete Honors

Male Athlete of the Year: Marshall Yeoman

Female Athlete of the Year: Haley King

Kiwanis Male Athlete of the Year:  Marshall Yeoman

Kiwanis Female Athlete of the Year:  Haley King

Catherine Wolf Award: Haley King