Athletics

2608 California Road
Elkhart, IN 46514
(574) 262-5600
Mr. Mark Tobolski - Principal

July 9, 2011

Winter Sports

2011 - 12 BOYS VARSITY & JV BASKETBALL

NOV  17 Scrimmage                              6:15PM               
  26 FW North 4:00PM

 

DEC  2 Central 6:15PM

 

  9 Culver Academy 6:15PM  
  13 St. Joe 6:15PM  
  16 Concord 6:15PM  
  22 Hobart 6:30PM  
  28 JV- Tourney  TBA  
  29 V-Tourney  8:00PM  
  30 V-Tourney 8:00PM  
JAN  6 Plymouth 6:15PM  
  7 Penn 6:15PM  
  11 Mishawaka 6:15PM  
  13 Wawasee 6:15PM

 

  21 Northridge 6:15PM  
  27 Goshen - V DH with girls 8:00PM  
  28  Goshen - JV DH with girls @ EMHS 11:45AM  
  31 Riley 6:15PM  
FEB 3 Warsaw 6:15PM

 

  10 NorthWood 6:15PM  
  11 Hammond Clark 1:00PM  
  14 Adams 6:15PM  
  21 Clay 6:15PM  
  28 Sectional @ NS Gym TBA  
 MAR 2 Sectional  @ NS Gym TBA

 

  3 Sectional Championship @ NS Gym 7:30PM  
  10 Regional TBA  
  17 Semi-State TBA  
  24 State Finals TBA  

**Boys Basketball Home Games Played at North Side Gym unless noted.

2011 - 12 GIRLS VARSITY & JV BASKETBALL

NOV  3 Scrimmage                                                                            6:15PM

                        

  12 Westview 6:00PM

 

  15 St. Joe 6:00PM

 

  19 Whitko 6:00PM

 

  29 Adams 6:15PM

 

 DEC 3 Merrillville 6:00PM  
  6 Riley 6:00PM  
  9 NorthWood 6:15PM  
  17 Concord 6:15PM  
  21 FW Snider 5:-00PM  
  29 Varsity Holiday Try. TBA  
  30 Varsity Holiday Try. TBA  
JAN  4 Central 6:00PM  
  7 Plymouth 12:00PM  
  10 Clay 6:15PM  
  14 Wawasee 1:00PM  
  20 Northridge 6:15PM  
  24 Warsaw 6:00PM  
  27 Goshen - V DH with boys at NS Gym 6:15PM  
  28 Goshen JV DH with boys @ EMHS 10:00AM  
  30 Mishawaka  6:00PM  
FEB 1 Penn 6:15PM  
  7 Sectional TBA  
  10

Sectional

TBA  
  11 Sectional Championship 7:30pm

 

  18 Regional TBA  
  25 Semi-State TBA  
MAR 3 State @ Terre Haute TBA  

2011 - 12 BOYS/GIRLS  FRESHMAN BASKETBALL

NOV  22 Goshen        6:30PM                                 
  28 Westview  6:00PM

 

DEC  5 Clay  6:30PM  
  6 NorthWood       6:30PM  
  12

Wawasee          

6:30PM

 

  15 Concord  6:30PM

 

  19 Penn - G only 6:30PM  
JAN 5 Plymouth 6:30PM

 

  7 Central  11:00AM  
  12 Riley 6:30PM

 

  17 Northridge 6:30PM  
  24 Mishawaka 

6:30PM

 
  26 Adams  6:30PM  
  30 Warsaw 6:30PM  
 FEB 6 Penn - B only 6:30PM  
  11 Boys Inv Try @ Plymouth 10AM/12PM

 

**Both the boys and girls games will be played at same time unless noted.

2011 - 12 BOYS/GIRLS SWIMMING

 ***Diving will be held at Elkhart Central the day prior to the home meet except Saturday meets.

NOV 8 Adams - G only 6:00PM  
  21 Mishawaka - Dive at ECHS 6:00PM  
  22 Mishawaka                               6:00PM

     

  28 Wawasee - Dive at ECHS 6:00PM  
  29 Wawasee 6:00PM  
DEC 1 Clay 6:00PM  
  6 Northridge 4:45PM

                    

  8 Central 4:45PM  
  13 Concord 4:45PM  
  17 Warsaw 9:15AM  
  19 Goshen - Dive at ECHS 6:00PM  
  20 Goshen 6:00PM  
 JAN 7 NorthWood 9:15AM Dive @ ECHS/11:00AM Swim @ EMHS  
  9 Plymouth - Dive at ECHS 6:00PM  
  10 Plymouth 6:00PM  
  12 NLC - Girls @ Concord 5:30PM  
  14 NLC - Girls @ Concord 9:00AM/1:00PM             
  19 Adams - B only 6:00PM  
  21 Mishawaka Dive Invite 10:00AM  
  26 NLC - Boys @ Northridge 5:30PM  
  28 NLC - Boys @ Northridge 9:00AM/1:00PM  
FEB   2 Sectional - Girls 5:30PM  
   4 Sectional - Girls 9:00AM/1:00PM  
   7 Diving Regional - Girls @ Penn 6:00PM  
  10 State - Girls @ Indy 6:00PM  
  11 State - Girls @ Indy 9:00AM  
  16 Sectional - Boys 5:30PM  
  18 Sectional - Boys 9:00AM/1:00PM  
  21 Diving Regional - Boys @ Penn 6:00PM  
  24 State - Boys @ Indy 6:00PM  
  25 State - Boys @ Indy 9:00AM                        

2011 - 12 WRESTLING

NOV 19 West Noble JV Invite                     9:00AM                                               
  19 Chesterton Super Dual 10:00AM EST  
  26 Munster Frosh Meet 10:00AM EST  
  29 Warsaw 6:45PM

 

 DEC  1 Concord 6:45PM  
   3 Central Rookie Classic 9:00AM  
   6 Goshen 6:45PM

 

   8 NorthWood 6:45PM  
  10 Goshen JV Invite 8:15AM  
  10 Charger Invite 8:30AM  
  13 Central   6:45PM  
  17 New Haven Invite 9:00AM  
  21 Penn Frosh Invite 9:00AM  
  28  Mishawaka Invite 9:00AM  
  29  Mishawaka Invite 9:00AM                             
 JAN  5 Plymouth 6:45PM  
   7  Riley JV Invite 9:00AM  
  12 Wawasee 6:45PM  
  14 JV Charger Invite 9:00AM  
  17 Northridge 6:45PM  
  21 NLC Try @ Warsaw 9:00AM  
  28 Sectional 9:00AM  
FEB  5 Regional @ Goshen 9:00AM

 

  12 Semi State @ Ft. Wayne Coliseum 9:30AM

 

  18 State @ Indy (Conseco) 6:00PM  
  19 State @ Indy (Conseco) 9:30AM